Zakres usług

Poradnictwo psychologiczne skierowane jest do osób dorosłych, u których zgłaszane problemy nie wskazują na konieczność podjęcia psychoterapii. Borykają się z rozwiązaniem konkretnego problemu i potrzebują wskazówek lub są w kryzysie życiowym i zależy im na otrzymaniu wsparcia emocjonalnego.

Psychoterapia indywidualna skierowana jest do osób dorosłych. Prowadzona jest w nurcie psychodynamicznym. Nacisk kładziony jest na leczenie struktury osobowości. Psychoterapia psychodynamiczna jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia pacjentów cierpiących z różnych powodów.

Najczęściej zgłaszane problemy:

– zaburzenia lękowe

– zaburzenia depresyjne

– zaburzenia osobowości

– dolegliwości psychosomatyczne, np.: związane z układem pokarmowym, oddechowym czy bóle nieznajdujące potwierdzenia medycznego

– zaburzenia jedzenia’

– zaburzenia seksualne

– inne zaburzenia o podłożu nerwicowym, np.: problemy rodzinne

– niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie

– utrata satysfakcji z życia

– żałoba

– trudności w relacjach międzyludzkich

Poradnictwo psychodietetyczne skierowane jest do osób dorosłych, które doświadczają przykrych emocji na skutek różnego rodzaju problemów w zakresie jedzenia. 

Szczególnie polecane osobom, które pragną:

– skutecznie schudnąć lub przytyć

– przestać zajadać stres i emocje

– trwale zmienić nieprawidłowe nawyki żywieniowe

– uporać się z zaburzeniem odżywiania

– poszerzyć wiedzę o żywieniu

 

 

Metody pracy i przebieg leczenia:

Psychoterapia prowadzona jest w nurcie psychodynamicznym. Polega na dialogu pacjenta z terapeutą, w wyniku którego tworzy się pomiędzy nimi tzw. więź terapeutyczna. To, co sprzyja budowaniu relacji, to bezpośredni kontakt, systematycznie odbywające się sesje (1-2 razy w tygodniu) oraz gotowość pacjenta do spontanicznego dzielenia się własnymi myślami, uczuciami i skojarzeniami.

Rolą terapeuty jest stawianie hipotez, dotyczących życia psychicznego pacjenta, w oparciu o wnoszone przez niego treści, analiza tzw. przeniesienia, czyli nieświadomych uczuć i działań pacjenta kierowanych do terapeuty i innych osób z jego otoczenia, a które są powielaniem tego, co zna z przeszłych doświadczeń.

Istotą terapii jest pomoc pacjentowi zrozumieć własne funkcjonowanie psychiczne oraz umożliwić przeżycie przeszłych doświadczeń w relacji terapeutycznej, co stanowi podstawę poprawy ogólnego funkcjonowania psychicznego i społecznego.

Właściwą psychoterapię poprzedzają 3-4 konsultacje. To czas, gdy pacjent definiuje m.in. swoje problemy i oczekiwania względem terapeuty. Wnoszone przez pacjenta treści i zadawane przez terapeutę pytania mają pomóc w postawieniu właściwej diagnozy oraz dobrać najlepszy sposób leczenia.

Kolejne spotkanie jest poświęcone omówieniu kontraktu, który jest sporządzany pisemnie. Kontrakt terapeutyczny to umowa określająca warunki współpracy pacjenta i terapeuty. Powyższe daje poczucie bezpieczeństwa, a zasady i wzajemne zobowiązania stają się klarowne. Każda sesja trwa 50 minut.

Poradnictwo psychodietetyczne opiera się o rozmowę, wspólne ustalenia dotyczące rodzaju i tempa wprowadzanych zmian oraz zadania domowe. W pracy z pacjentem wykorzystywane są głównie techniki poznawczo- behawioralne i dialog motywujący.

Na pierwszej konsultacji przeprowadzany jest wywiad dotyczący trudności i oczekiwań pacjenta w zakresie żywienia, jego motywacji do zmian, dotychczasowych sposobów radzenia sobie oraz analiza stylu życia i odżywiania się. Spotkanie trwa 90 minut.

Na drugiej konsultacji omawiane są wnioski z analizy zebranych informacji oraz zalecenia dla pacjenta. Jeżeli decyduje się na współpracę, na kolejnym spotkaniu omawiany jest kontrakt. Druga i kolejne sesje trwają 50 minut. Spotkania początkowo odbywają się co tydzień, z czasem rzadziej.